Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łowiczu

Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Dzisiaj jest: 23 kwietnia 2019

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt

Wyszukiwarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Menu główne


Doroczna nagroda pn. "Gwiozda Łowicko"


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Sztuka ludowa stanowi jeden z przejawów kultury ogólnoludzkiej, do których należą nie tylko stroje, rzemiosło, potrawy, ale też pieśni ludowe i taniec, odgrywając jednocześnie niezwykle ważną rolę w zachowaniu świadomości narodowej. Więcej o laureatach można przeczytać odwiedzając stronę: www.lowiczturystyczny.pl/Aleja-Gwiozd-Lowickich,149

Mając na uwadze powyższe spostrzeżenia ustanowiliśmy 15 lipca 2010 roku przyznawanie dorocznej nagrody pn. „Gwiozda Łowicko”, którą jest pamiątkowa tablica z łowicką wycinanką wmurowywana w chodnik ulicy Stary Rynek, wykonana ze szkła hartowanego.

Po raz pierwszy uroczyste odsłonięcie Gwiozd Łowickich odbyło się 12 czerwca 2011 roku na Starym Rynku w Łowiczu. W ten szczególny sposób zostali uhonorowani Janusz Kaźmierczak, znakomity muzyk ludowy i kawaler odznaki Gloria Artis oraz pośmiertnie Julian i Wanda Brzozowscy, twórcy prywatnego Muzeum Ludowego w Sromowie.

Powyższa nagroda przyznawana jest nie więcej niż po jednej w dwóch kategoriach: twórczości ludowej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej raz w roku.

„Gwiozdę Łowicko” może otrzymać osoba fizyczna lub prawna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej np. rzeźby, rzeźby w glinie, koronkarstwa, malarstwa, garncarstwa, kowalstwa, tkactwa, hafciarstwa, plecionkarstwa, zabawki ludowej, plastyki obrzędowej (malowanie jaj i artystycznych elementów drewnianych, wykonywanie kwiatów z bibuły), plastyki zdobniczej, wycinankarstwa, snycerstwa, ludwisarstwa, itp.

Z wnioskiem o nagrodę mogą wystąpić osoby prawne, organizacje pozarządowe, organy jednostek samorządu terytorialnego, lokalne media, instytucje kultury, związki i stowarzyszenia społeczno-kulturalne i inne podmioty prowadzące działalność kulturalną. W związku z powyższym informujemy, że od 15 marca każdego roku roku przyjmujemy wnioski o przyznanie nagród „Gwiozda Łowicko.

Wnioski o przyznanie nagrody prosimy nadsyłać na adres: Urząd Miejski w Łowiczu, Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki, ul. Stary Rynek 1, 99-400 Łowicz w terminie do 31 maja każdego roku kalendarzowego - decyduje data stempla pocztowego.

Przypominamy również, że składane wnioski powinny zawierać uzasadnienie w postaci wyszczególnienia osiągnięć.

Jednocześnie poniżej można pobrać: Uchwałę Rady Miejskiej w Łowiczu ustanawiającą nagrodę „Gwiozdy Łowickiej” oraz wniosek.

Informujemy, że od 2014 roku spośród nadesłanych wniosków Kapituła wybierać będzie laureatów, po dwie osoby lub podmioty z każdej dziedziny”.

Ceremonia, na której zostaną ogłoszone i wręczone nagrody odbędzie się we wrześniu br., o miejscu i szczegółach uroczystości poinformujemy Państwa w późniejszym terminie.

Pytania w sprawie nagród „Gwiozda Łowicko” prosimy kierować do Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki tel. 046 830 91 49 lub 830 91 68, e-meil: promocja@um.lowicz.pl.
Pliki do pobrania:
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2012-03-16 14:47:43)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2018-07-13 10:35:32)
Liczba odwiedzin: 4156
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij