Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łowiczu

Imieniny: Małgorzaty, Andrzeja, Sary
Dzisiaj jest: 13 lipca 2024

Narzędzia

Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt

Wyszukiwarka


Biuletyn Informacji Publicznej

Menu główne


Doroczna nagroda pn. "Gwiozda Łowicko"


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Szanowni Państwo,

Rok 2020 był niezwykle trudny dla wszystkich. Świat, który znaliśmy do tej pory wraz z wybuchem pandemii COVID – 19 zmienił się. Lockdown wprowadzał obostrzenia w każdej dziedzinie życia społecznego. Zamknięte na długi czas zostały m.in. kina, muzea, czy galerie sztuki. Instytucje kultury w całym kraju musiały zawieścić planowaną działalność i przygotować się do pracy w nowej rzeczywistości – tej pandemicznej. Rzeczywistość ta pokazała, jak istotna w życiu każdego z nas jest kultura ludowa. W związku z panującą sytuacją epidemilogiczną, jeszcze bardziej pragniemy docenić twórców ludowych, którzy mimo obostrzeń i licznych ograniczeń trwają w swej pasji dalej, pięlęgnując tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Uchwałą z dnia 15 lipca 2010 roku podjęliśmy się misji upowszechniania, pielęgnowania oraz upamiętniania kultury ludowej poprzez przyjęcie przyznawania dorocznej nagrody pn. “Gwiozda Łowicko”. Gwiozda jest pamiątkową tablicą ze wzorem łowickiej wycinanki, wykonaną z hartowanego szkła i wmurowaną w chodnik na Placu Starego Rynku w Łowiczu.

Po raz pierwszy uroczyste odsłonięcie „Gwiozd Łowickich” odbyło się 12 czerwca 2011 roku. W ten szczególny sposób zostali uhonorowani Janusz Kaźmierczak, znakomity muzyk ludowy i kawaler odznaki Gloria Artis oraz pośmiertnie Julian i Wanda Brzozowscy, twórcy prywatnego Muzeum Ludowego w Sromowie. „Gwiozdę Łowicko” może otrzymać osoba fizyczna lub prawna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej np. rzeźby, pieśni ludowej, tańca, koronkarstwa, malarstwa, garncarstwa, tkactwa, hafciarstwa, plecionkarstwa, zabawki ludowej, plastyki obrzędowej, plastyki zdobniczej, wycinankarstwa, sztuki kulinarnej, itp.

Powyższa nagroda przyznawana jest nie więcej niż po dwie w dwóch kategoriach: twórczości ludowej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej raz do roku.

Z wnioskiem o nadanie Gwiozdy mogą wystąpić osoby prawne, organizacje pozarządowe, organy jednostek samorządu terytorialnego, lokalne media, instytucje kultury, związki i stowarzyszenia społeczno-kulturalne oraz inne podmioty prowadzące działalność kulturalną.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o wytypowanie spośród twórców ludowych osób, które mają znaczące osiągnięcia w/w dziedzinach.

Wnioski o przyznanie nagrody prosimy nadsyłać na adres: Urząd Miejski w Łowiczu, Wydział Kultury, Sportu i Turystyki, pl. Stary Rynek 3, 99-400 Łowicz w terminie do 28 czerwca 2024 roku – decyduje data stempla pocztowego.

Przypominamy również, że składane wnioski powinny zawierać uzasadnienie w postaci wyszczególnienia osiągnięć. Jednocześnie do niniejszego pisma w formie załącznika przesyłam Państwu wniosek zgłoszeniowy na przyznanie tytułu „Gwiozdy Łowicko”. Ceremonia, na której zostaną ogłoszone i wręczone nagrody odbędzie się we wrześniu br.

O miejscu i szczegółach uroczystości poinformujemy Państwa w późniejszym terminie.

Pytania lub wątpliwości w sprawie przyznawania nagrody prosimy kierować do Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki tel. 46 830 91 45, e-mail: kultura@um.lowicz.pl

Burmistrz Miasta Łowicza
Mariusz Siewiera


Pliki do pobrania:
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): UM Łowicz (2012-03-16 14:47:43)
Informację zmodyfikował(a): UM Łowicz (2024-05-23 10:00:59)
Liczba odwiedzin: 8167
Do góry


Stopka

design by fast4net

Zamknij